خانواده

شهردارمی خواست بخوابد ولی خوابش نمی برد او به فکر جامعه بود ، نصفه های شب بود ، آهسته به کنار پنجره آمد ، ديد در شهر سکوت برقراراست و کسی در سطح شهر نيست ، از خود پرسيد واقعا شهروندان کجا هستند ؟ پاسخ اين بود : در خانه هايشان ، پس جامعه را خانواده تشکيل می دهد اگر خانوده ها اصلاح شود ، شهر نيز آباد می شود . او در دفتر ياداشت خود نوشت :

همکاری با آموزش و پرورش ، برای تشکيل کلاسهای آموزشی برای خانوده ها و تشکيل کلاسهای مشاوره برای ازدواج جوانان.

شهرشناسی

عمويم را اينگونه  نديده بودم يک دفعه به شهر علاقه پيداکرده بود می خواست موزه ها و کتابخانه های عمومی و جاهای باستانی را تماشا کند . وقتی علت را از او پرسيدم گفت : ميهمانی دارم که از شهر ديگر می خواهد به شهر ما بيايد، وقتی در تلفن از من پرسيد که شهر تو چگونه شهری است ؟

گفتم : شهر خوبی است ، پرسيد مثلا کجاهاش خوب است ؟ ماندم چه جواب بدهم گفتم : اگر بيايي نشانت می دهم ، حال خجالت می کشم اوبيايد بداند من شهر خودرا خوب نمی شناسم .

نقل از کتاب شهر خوب و شهروند خوب تاليف دکتر غلامحسين عدالتی چاپ اول سال 83

 

 

 

 

/ 4 نظر / 5 بازدید
سروش

با تشکر از يادداشتتون در وبلاگ - البته فرهنگ مردم ( مجموعه عادات اکثريت مردم ) بستر و زمينه همه فعاليتهای يک جامعه است . فرهنگ با ديگر مقوله ها مانند اقتصاد و سياست وغيره در عرض هم نيستند که بگوییم مسائل سیاسی اجتماعی فرهنگی و اقتصادی بلکه فرهنگ زمينه کاشت هر کدام از اين بذرهاست که اقتصاد و بهداشت و سياست و غيره نام گرفته است . از اينکه حرکتی فرهنگی می کنيد دستتان درد نکند

لیلی

ولی من خوب شهرمو می شناسم.

يوسف

سلام دوست خوبم ! از اینکه به من سر زدی ممنونم امیدوارم حالت خوب باشه و همیشه و همه جا پایدار باشی خوشحال میشم مطالب منو دنبال کنی

فرشته

سلام مرسی که اومدی منم مملکتم و ميشناسمااااااااااااااااااا