آداب طلايی شهر نشينی

نجات بخش

     

 

عيد

عيد فقط برای خانه تکانی نيست ، برای خانه تکانی دل از کدورتهای شهروندی نيز است .

شهروندان خوشبخت

خوشبخت ترين شهروندان ، کسانی هستند که تفريحات ساده و سالمی دارند.

تند راندن

درتابلوی خيابان شهری نوشته شده است :

کسانی که تند می رانند هميشه زودتر به مقصد نمی رسند .

دعا

غريبه ای وارد شهری شد و از يکی از اهالی آن شهر نشانی مسجد را پرسيد آن شخص از کارش دست کشيد و اورا تا دم درمسجد راهنمايی کرد وقتی آن غريبه نمازش را در مسجد خواند ، دست به دعا برداشت و برای کليه اهالی آن شهر دعا کرد .

نجات بخش

شهروند ميان سالی درخلوت روز داشت از محل پارکی می گذشت نگاهش به جوانی افتاد که درگوشه ای  از پارک زانوانش را بغل کرده و سخت درخود فرورفته است ، دلش به حال آن جوان  سوخت ، از دکه پارک دو تا چايی خريد و به طرف آن جوان رفت ، يکی از آنهارا به جوان داد و ديگری را خودش خورد ، سر صحبت باز شد و آن ها کلی درمورد زندگی و مشکلات آن صحبت می کردند .

روزها کذشت آن جوان ازدواج کرد و صاحب فرزند شد دردانشگاه قبول شد وبه مدارج عالی تحصيلی رسيد رابطه دوستی  اين دو شهروند هم چنان باقی ماند .

يکی از روزها جوان به دوست ميان سال ديرينش گفت : زمان آشنايی ما يادت هست ؟ دوستش گفت آری ! جوان گفت : من آن روز آنچنان از زندگی سيربودم که قصد داشتم خودم را از دست آن خلاص کنم ، حضور تو فکر مرا عوض کرد و با تغيير فکرم زندگی  ام عوض شد .

نقل از کتاب شهر خوب و شهروند خوب تاليف دکتر غلامحسين عدالتی چاپ اول سال 83

ادامه .....                               برگشت به صفحه اصلی

 

/ 4 نظر / 4 بازدید
علی عزيزی

سلام از اینکه همواره بهم لطف دارید ممنونم مدتيه کم پيداييد>البته منم همینطور سرم خیلی شلوغه موفق باشید یا علي

پويا

سلام پسر دوتا پست آخرت معركه بود. پست قبلي رو خودت نوشتي يا اقتباسه. هرچي كه هست عاليه. منتظرم. آپ شدي بازم خبر بده. (نداي آسمان بازهم به روزه)

يوسف

سلام دوست من! اميدوارم حالت خوب باشه خيلی وقت بود که دوست داشتم در مورد آيت ا... بهشتی مطلبی را نگارش کنم اما هم وقت آن نبود و هم دلائل ديگری هم داشت . اما در اين چند روزه و با پيشنهاد بعضی از دوستان خوبم تصميم گرفتم بالاخره در مورد ايشان هم دستی به قلم ( صفحه کليد ) ببرم و نظراتم در اين مورد را بيان کنم .از شما دوستان عزيز ميخواهم که در اين پست مرا با نظرهای زيبايتان ياری کنيد و نقاط ضعف و قوت نوشته ام را بيان داريد . موفق پیروز و پایدار باشید